Czy wyjeżdżając na narty potrzebuję wykupić dodatkowe ubezpieczenie? Czy nie wystarczy EKUZ?

Czy wykupienie osobnej polisy turystycznej jest nam w ogóle potrzebne? Przed wyjazdem możemy bowiem zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Okazuje się, że nie jest to wystarczająca ochrona.

EKUZ pozwala Polakom korzystać ze służby zdrowia innego kraju UE na takich samych zasadach, jakie dotyczą rodowitych obywateli danego kraju. Innymi słowy, polski obywatel korzysta z opieki zdrowotnej w takim zakresie, w jakim jest ona finansowana przez kraj, do którego się on wybiera.

EKUZ pozwala nam skorzystać w innym kraju ze świadczeń medycznych:

  • w nagłych sytuacjach takich jak wypadek, zawał, złamanie czy uraz,
  • w okolicznościach niezbędnych z medycznego punktu widzenia (zatrucie, silna gorączka, potrzeba zażycia leku na receptę),
  • podczas ciąży i w przypadku porodu,
  • w przypadku chorób przewlekłych.

Dlaczego zatem warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne? EKUZ gwarantuje nam leczenie w nagłych sytuacjach, ale nie daje nam bezpłatnego transportu karetką, czy nie pokrywa kosztów akcji ratunkowych. Posiadając jedynie EKUZ, nie będziemy mogli też liczyć na pokrycie transportu do domu. Poza tym ubezpieczenie turystyczne posiada wiele dodatkowych opcji jak np. ubezpieczenie bagażu, czy OC. Warto też pamiętać, że w przypadku posiadania karty EKUZ możemy korzystać wyłącznie z placówek publicznych w danym kraju. Ubezpieczenie turystyczne daje nam możliwość skorzystania także z prywatnej opieki medycznej.